FK Kechnec - rozhovor s hrajúcim kapitánom Viliamom Mackom

FK Kechnec vyšiel uplynulý ročník nad očakávanie, odmenou budú súboje v kvalitnejšej súťaži


Úctyhodných 66 bodov za 21 výhier, tri remízy a len 6 prehier nazbierali v uplynulom ročníku IV. ligy Juh hráči FK Kechnec. Naši chlapci v tabuľke skončili na treťom mieste, čím si polepšili o dve priečky oproti predchádzajúcemu neúplnému ligovému ročníku. Vďaka tomu postúpili do Majstrovstiev regiónu IV. liga východ, čo je najvyššia súťaž v rámci VsFZ.

Kechnec ešte tak vysoko nikdy nehral...


Jedným z hlavných strojov tohto úspechu bol aj náš 40-ročný hrajúci tréner Viliam Macko, ktorý popri koučovaní stihol nastrieľať aj 16 gólov. Určite by ich bolo viac, keby takmer celú jarnú časť nemusel zaskakovať na netradičnom poste defenzívneho záložníka za našich zranených hráčov.


„Chlapcom patrí za uplynulý ročník absolutórium. Škoda niektorých dlhodobých zranení Filipa Mikitu, Tomáša Šmajdu alebo Dávida Šípoša, ktoré nás trochu zabrzdili. Doplatili sme na úzky káder, keď sme jarnú časť odohrali s 12-13 hráčmi. Niekedy nám chýbalo až päť opôr. To sa podpísalo aj na našom hernom prejave a aj stratou bodov v niektorých dôležitých zápasoch.“


Trénera trochu mrzeli jarné zaváhania doma s Čaňou (0:4) a v Medzeve (2:1). Nebyť nich, až do konca súťaže by bojovali o celkové prvenstvo.


„Škoda najmä zápasu s Čaňou, kde sa nám zranil stopér Pavol Verčimák a za posledných 35 minút sme dostali štyri góly. Podstatné je, že cieľ postúpiť vyššie sa nám podarilo s prehľadom splniť. Bude to určite kvalitnejšia súťaž. Musíme sa pripraviť na viac cestovania, no pre divákov to bude atraktívnejšia súťaž s viacerými bývalými treťoligistami. Určite bude aj vyrovnanejšia ako IV. liga Juh, ktorú sme v uplynulých rokoch hrali.“


Nechcel hovoriť o cieľoch v najvyššej krajskej súťaži, keďže to už podľa neho bude otázkou pre nového trénera. Bude ním Vladimír Chovaník, ktorý k nám prichádza z treťoligovej Slávie TU Košice.


„Uvidíme ako nám vyjdú prvé zápasy, no hlavne chceme hrať pekný futbal pre oko diváka. Základ nášho úspešného mužstva z minulej sezóny isto zostane pokope. Máme vytipované aj niektoré posily, uvidíme, koho sa nám sem podarí priviezť. Čo sa týka mňa, vybral som si, že budem hrať, pokiaľ sa bude dať. S novým trénerom sme predbežne dohodnutí, žeby som mu pomáhal ako asistent.“


Prešovský rodák Viliam Macko odohral nielen desiatky zápasov v najvyššej slovenskej súťaži, ale aj počas svojich zastávok v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku alebo Thajsku. Práve v tamojšej lige v drese FC Ang Thon strelil nádherný tzv. rabona gól z ostrého uhla, ktorý sa neskôr stal hitom internetu. Videli ho už milióny fanúšikov, pričom v zostrihoch sa objavuje aj s takými hviezdami ako je Angel Di Maria alebo Erik Lamela.


V Kechneci už hrá a trénuje 4 roky. Hovorí, že aj keď ide o amatérsky futbal, prostredie a najmä vytvorené podmienky sa dajú porovnať aj s niektorými profesionálnymi klubmi, v ktorých pôsobil.


„Vedenie obce na čele so starostom Jozefom Konkolym nám vytvorilo nadštandardné podmienky, ktoré by nám mohli závidieť aj mnohé iné slovenské tímy z vyšších súťaží. Starosta pravidelne chodí na naše zápasy a spolu s ľuďmi z lubu vychádza nám v ústrety, keď niečo potrebujeme. Máme zabezpečený kvalitný tréningový proces vrátane využívania umelej trávy a kvalitnú regeneráciu. Vďaka výborným podmienkam sa nemusíme starať o nič iné, len kvalitne hrať. Verím, že aj naďalej budeme môcť tešiť dobrou hrou našich priaznivcov a v budúcej sezóne ich očakávame na našom štadióne ešte vo vyššom počte.“


Fanúšikov bude zaujímať, či sa v zeleno-sivých farbách aj počas jesene objaví spolu s Mackom na hrote útoku aj 23-ročný Jakub Novotný. Ten v Kechneci hosťoval ako kmeňový hráč Tatranu Spišské Vlachy a so 40 gólmi za oba kluby sa stal suverénne najlepší strelec IV. ligy. Zatiaľ to vyzerá tak, že brankári našich súperov sa budú musieť mať pred ním na pozore.


„Jakub chce zostať v našom mužstve, hoci má ponuky aj z druhej ligy. V Kechneci je dobrá partia a nemá dôvod odtiaľ odchádzať. Takisto má zaujímavú prácu v Košiciach a na tréningy a zápasy to k nám nemá ďaleko.

Povedal som, že keď dá 40 gólov, má na to, aby sa posunul vyššie. Je to veľmi dobrý hráč, no ešte musí na sebe popracovať a potom to môže skúsiť vo vyššej súťaži,“ dodal Viliam Macko o hráčovi, ktorý hrával za trnavský Spartak alebo košickú Lokomotívu.


Facebook